توبوپلاستی

توبوپلاستی

آناتومی لوله های فالوپ یا لوله های رحمی

Uterine (Fallopian) tube

لوله های رحم از انتهای فوقانی تنه رحم به دیواره طرفی لگن امتداد میابند و در کناره های فوقانی مزوسالپینکسِ (بخشی از رباط پهن که بین تخمدان و رحم است) رباط پهن محصور میشوند. به دلیل اینکه تخمدان ها از بخش خلفی رباط پهن آویزان شده اند، لوله های رحمی از بالای تخمدان عبور کرده و در سمت خارج تخمدان ها به پایان می رسند.

انتهای هر لوله رحم به شکل شیپوری متسع است که اینفاندیبولوم (lnfundibulum) نام دارد. اینفاندیبولوم در اطراف قطب فوقانی خارجی تخمدان مربوط به خود قرار دارد.

حاشیه اینفاندیبولوم دارای برآمدگی های انگشتی شکل کوچکی به نام فیمبریا (Fimbria) است. معمولا یکی از فیمبریاها از بقیه طویل تر بوده و به قطب فوقانی تخمدان متصل میشود و فیمبریای تخمدانی نام دارد.

لومن لوله رحم در انتهای باریک اینفاندیبولوم به حفره پریتوئن باز میشود.

سمت داخلی اینفاندیبولوم برای تشکیل آمپول (Ampulla) متسع میگردد. آمپول دو سوم طول لوله را شامل شده و محل اصلی انجام لقاح (ترکیب اسپرم و اوول) میباشد.

بخش باریک لوله در امتداد آمپول که به رحم مربوط میشود تنگه یا ایسموس (Isthmus) نام دارد.

لوله های رحم در هنگام اوولاسیون تخمک آزاد شده را از تخمدان تحویل و به رحم انتقال میدهد.

Reference

آناتومی گری

تکنولوژی جراحی توبوپلاستی (ترمیم لوله رحمی)

Tuboplasty

جراحی ترمیم وبازسازی لوله فالوپ، جهت باز نگه داشتن و حفظ عملکرد لوله فالوپ انجام میشود‌ تا بتوان بارداری فرد را حفظ نمود.

انسداد لوله فالوپ میتواند در بخش دیستال(عمدتا) و پروگزیمال لوله فالوپ ایجاد گردد و گاهی اوقات هر دو.

جراحی بازسازی لوله فالوپ را به طور کلی “توبوپلاستی” می نامند و شامل  آناستوموز مجدد (بعد از بستن لوله ها) ، سالپینگوستومی ، فیمبروبلاستی و آزاد سازی چسبندگی ها میباشد.

 هم چنین انجام هیستروسالپینگوگرافی (HSG) و لاپاراتومی میتواند در تعیین میزان و محل تنگی در قبل از جراحی ترمیم لوله فالوپ، کمک کننده باشد.

برای انجام این جراحی از تکنیک های میکروسرجری به همراه مینی لاپاراتومی و یا لاپاراسکوپی استفاده میشود. آناستوموز میکروسرجیکال لوله ای، منجر به یک آناستوموز آتروماتیک و هم ترازی دقیق بخش های لوله فالوپ میشود. از لیزر CO2 میتوان به همراه میکروسکوپ جراحی استفاده کرد و یا از روش Freehand .

این پروسیجرها ممکن است در کلینیک های باروری و توسط متخصصین باروری انجام گردد.

همانطور که گفته شد جراحی توبوپلاستی میتواند شامل آناستوموز مجدد، سالپینگوستومی و ازاد سازی چسبندگی و فیمبروبلاستی باشد در ادامه به توضیح مختصر این موارد میپردازیم:

سالپینگولیز (جداسازی چسبندگی های لوله های رحمی) :

چسبندگی هایی که در اثر یک پروسه التهابی (نظیر پارگی آپاندیس یا کیست تخمدانی) ایجاد شده اند؛ ممکن است اطراف لوله فالوپ ها را درگیر کرده باشند. لوله ها ممکن است بعد از جداسازی چسبندگی ها، عملکرد طبیعی خود را بازیابند.

سالپینگوستومی (ایجاد یک برش یا سوراخ در لوله های رحمی) :

مطالعه لوله و یا فیمبریا ، ممکن است به طور ثانویه در اثر PID یا سایر پروسه های عفونی، دچار انسداد شود. سالپینگوستومی به معنای ایجاد یک سوراخ در بخش دیستال لوله مسدود شده است. یک لیزر CO2 ممکن است از طریق میکروسکوپ جهت باز کردن انتهاهای فیمبریایی و جدا کردن چسبندگی ها در لوله های مسدود شده، استفاده گردد. همچنین یک برش در لوله ممکن است جهت خارج کردن محتویات اولیه ی حاملگی که داخل لوله قرار دارند(حاملگی خارج رحمی)، انجام شود.

آناستوموز لوله رحمی :

انسداد بخش پروگزیمال لوله، برداشته میشود. سپس بخش باز باقی مانده، به شاخ رحم آناستوموز میگردد. سالپینژیت (التهاب لوله رحمی) معمولا سبب انسداد لوله در نزدیکی شاخ رحم میگردد، که ممکن است به تراشیدن بافتی جهت رسیدن به بافت سالم نیاز باشد. به دلیل انجام جراحی TL قبلی، معمولا قسمت میانی ایستموس مسدود میگردد. این آناستوموز در قسمت میانی لوله (در آمپول) انجام میشود.

:Reference

تکنیک اتاق عمل بری و کوهن و الکساندر

مراحل جراحی توبوپلاستی

جراحی های اصلاح انسدادهای لوله ای ناشی از یک جراحی،  معمولا تحت میکروسکوپ انجام میشوند.سایر روشهای جراحی بازسازی لوله، براساس شرایط پاتولوژیک لوله، متفاوت هستند و زیر میکروسکوپ و یا به وسیله ی لوپ جراحی انجام میشوند.

جراح در میکروسرجری باید مطمئن شود که هیچ ابزاری به جز موارد ضروری برای انجام تکنیک جراحی، در ارتباط با لولا ی فالوپ استفاده نشود. میکروسرجری برای ناباروری مستلزم استفاده از ابزارهای مخصوص و ظریف میباشد. هرکدام از این ابزارها به منظور برخورد ملایم و آتروماتیک با بافت ها و جلوگیری از سایش، پارگی و آسیب عروقی طراحی شده اند.

به منظور جلوگیری از خشکی سطوح، بافتها به طور مرتب شست و شو میشوند. بدین منظور از محلول رینگر لاکتات یا به همراه هپارین اضافه شده به محلول، استفاده میشود. به هموستاز خیلی دقیق، نیاز است. برای تشخیص عروق خونریزی دهنده نیز اریگیشن ضروری است. هموستاز به وسیله ی یک الکتروکوتر با یک مونوپلار میکرونیدل و یا فورسپس مونوپلار بسیار نازک انجام میشود. به هنگام استفاده از لیزر CO2 برای ممانعت از رسوب کربن در بافت، دود ناشی از لیزر ساکشن میگردد.

:Reference

مراقبت از بیمار در جراحی الکساندر

اطلاعات جراحی توبوپلاستی

پوزیشن:

وضعیت سوپاین

ابزار جراحی:

یک ست ابزار شکمی ژینکولوژیک پایه به همراه قیچی آیریس اضافی(انحنادار و صاف)+ پنس آدسون بدون دندانه+ هموستات موسکیتوهالستد+ یک ست از پروب های لاکریمال  Bowman + سوزن گیر وبستر+ سرساکشن فرازیر+ رترکتور کیرشنر(درصورت تمایل) + یک کلمپ رحمی بوکستون (در صورت تمایل) لازم هستند.

ابزارهای میکروسرجری پایه عبارتند از : قیچی میکرو(یک عدد انحنادار و یک عدد صاف) + قیچی میکروباینت + فورسپس jeweler’s +فورسپس میکرو + فورسپس لوله فالوپ + هموستات موسکیتو point-petit +سوزنگیر میکرو(یک عدد انحنادار و یک عدد صاف ) +هوک عصبی بلانت + رادهای تفلونی یا شیشه ای.

لوازم جانبی: شامل الکترودهای میکرونیدل برای الکتروکوتر+ مداد میکروجراحی+ فورسپس بای پولار با سیم +ایریگاتور +سرنگ ها و سوزن های بلانت برای شست و شوی بافتها + لوله و کانکتورهای پلاستیکی و سیلاستیکی(از جنس سیلیکون) + متیلن بلو رقیق شده یا محلول ایندیگوکارمین+ محلول رقیق شده و هپارینه شده رینگر لاکتات +میکروسکوپ + پوشش میکروسکوپ یا لوپ جراحی +الکتروکوتر مونوپلار و بایپولار+ یک سیستم ویدئو- مانیتور ( در صورت تمایل) میباشند.

مراقبت های حراحی:

جراح میتواند به منظور انجام کروموپرتوبیشن با متیلن بلو رقیق شده، یک کانولای HUMI, Hui , Rubin, Calvin یا Kahn و یا یک کتتر فولی کودکان را درون حفره رحم قرار دهد. با اعمال یک کلمپ رحمی بوکستون به حول بخش پایینی رحم و قرار دادن یک آنژیوکت از طریق فوندوس رحم به درون حفره رحم ، میتوان کروموپرتوبیشت را نیز انجام داد. به منظور بالا بردن رحم، از یک پک واژینال رادیواپک نیز میتوان استفاده نمود.

اندیکاسیون:

باز نگه داشتن و حفظ عملکرد لوله فالوپ و در پی آن حفظ توان بارداری فرد

کنترا اندیکاسیون:

عفونت فعال

بیماری

لوله ای با طول کمتر از ۳cm

:Reference

مراقبت از بیمار در جراحی الکساندر

اگه این مطلب دوست داشتی با دوستات به اشتراک بذار
هیستروسکوپی
جراحی مشابه با این مطلب
لاپاراسکوپی در جراحی زنان
جراحی مشابه با این مطلب
اسکرول به بالا