گیسو افشان

گیسو افشان

سلام و هزاران دورد به همراهان عزیز 

شب به نسبت سرد پاییزتون بخیر باشه

بی درنگ بریم سراغ کیس ترومایی عجیب امشبمون

شاید یادتون باشه قدیما گاهی اوقات که بچه ها کار اشتباهی می‌کردند مادرا با عصبانیت میگفتن پوست سرتو میکنم فقط دستم بهت برسه …

الان این اتفاق متاسفانه واسه یه خانم ۲۶ ساله اتفاق افتاده اما نه توسط مادرش

توسط دستگاهی که داخل کارخانه باهاش کار می‌کرده

خانم جوان رو تقریبا ۴ ساعت بعد از این حادثه میرسونند به بیمارستان

دستگاه نامرد پوست سر به همراه موهای خانم ، ناحیه پیشانی ، بینی، گوش چپ و پلک ها و ابرو های دو طرف رو کنده و با خودش برده

تا اینجای گزارش خشونت آمیز بود

اما بریم سراغ اقدامات درمانی که انجام شده

در ابتدا خطر آسیب های داخل جمجمه رو بررسی کردند و خب خداروشکر نکته خاصی نبوده

بعد از اون مایع درمانی بیمار رو شروع میکند و حدود ۱۰۰۰ میلی لیتر خون بهش تزریق می‌کنند ، بیهوشی جنرال و پیش به سوی عمل جراحی…

پوست سر که جدا شده بود رو روی یک ظرف گردِ برعکس (شبیه به لگن استریل)خیلی با آرامش و با دقت پهن می‌کنند و شروع می‌کنند به شیو کردن موها و دبرید کردن و همچنین شستشو خون و سایر پآلودگی ها .

جهت پیوند عروق از ورید های اندام های تحتانی استفاده شده و نکته مهم اینکه بهترین عروق جهت میکروآناستوموز شریان و وریدهای سطحی ناحیه گیجگاهی بودند (البته اونایی که آسیب ندیده بودند).

جراح زبردست همزمان با آناستوموز پوست با سایر نواحی سر پیوند عروق رو هم انجام داده و بعد از اون در انتهای جراحی به نظر میرسیده که به درستی این کار انجام شده و خونرسانی به بافت ها به درستی انجام می شوند.

اما بریم سراغ نتیجه و گزارش بعد از جراحی.

شاید مهم‌ترین خطری که این پیوند رو تهدید میکرده طولانی شدن زمان ایسکمیک بوده که خب رفع شده.

بعد از  ۴ روز پانسمان اولیه باز میشه و به نظر میرسه که همه چیز اوکی هست و پوست سر به خوبی زنده مونده.

۲۰ روز بعد از جراحی مشخص میشه که پوست سر همچنان پر قدرت داره تلاش میکنه و تازه موهای بیمار هم شروع به رشد مجدد ولی آهسته ای کردند.

در نهایت ۲ سال و نیم بعد از این حادثه ناگوار همون طور که داخل تصویر میبینید هم در نمای خلفی و هم در نمای قدامی پوست سر به خوبی سرجای خودش هست.

خیلی خب ؛

رسیدیم به انتهای پست امشبمون 

ممنونیم از همراهی شما.

اگه این مطلب دوست داشتی با دوستات به اشتراک بذار
تروما پروانه قایق موتوری
کیس مشابه با این مطلب
تروما توسط پروانه قایق موتوری
کیس مشابه با این مطلب
تروما به دست با گلوله
کیس مشابه با این مطلب
تروما به دست با اره
کیس مشابه با این مطلب

سلام دوست عزیز:

شما هم میتونید از کیس های بیمارستانی خاص که در بالین یا اتاق عمل مشاهده میکنید (مثل این کیس : گیسو افشان)، با کسب اجازه از بیمار و مسئول مربوطه، عکس یا کلیپ تهیه کنید و با داستان کامل کیس، برای ما ارسال کنید.

کیس های ارسالی با نا فرستنده در تلگرام، اینستاگرام و وبسایت تیم علوم جراحی (surgical sciences) قرار داده میشود و درصورت تمایل آیدی فرستنده نیز تگ یا منشن میشود و در صورتی که مطالب ارسالی شما بازدید و تعامل بالا داشته باشد، جایزه تعلق میگیره.

جهت ارسال آثار میتونید از طریق دایرکت اینستاگرام با ما در ارتباط باشید تا هماهنگی های لازم صورت بگیره.

جهت عضویت در پیج اینستاگرام ما، از طریق دکمه زیر اقدام کنید یا آیدی surgical_sciences را در سرچ اینستاگرام خود وارد کنید.

اسکرول به بالا